Erzincan Türk Kızılay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Erzincan Türk Kızılay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Açılışı yapılan sergi ile engelli bireylerin topluma daha çok kazandırılması hedefleniyor.

3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısıyla Erzincan Türk Kızılay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri tarafından yapılan el işleri sergisi açıldı. Engelli öğrencilerin el emeği göz nuru yaklaşık 150 eserin bulunduğu sergide ebruli, resim, el işleri gibi birçok farklı eser sergilendi.

Gerçekleşen sergi açılışına Erzincan Vali Yardımcısı Mehmet Şerif Olçaş, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Çeşitli Daire Amirleri, Erzincan Türk Kızılay Şube Başkanı Volkan Burak Mumcu, Erzincan Türk Kızılay Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Yaşar Tırpan, Öğretmenler, Öğrenciler ve aileleri katıldı.

Açtıkları sergi hakkında konuşan Erzincan Türk Kızılay Şube Başkanı Volkan Burak Mumcu açıklamasında; “Bugün Engelliler günü dolayısıyla bir sergi açtık. Buraya iştirak ederek bizleri onurlandıran,mutlu eden misafirlerimize teşekkür ediyorum. Bu aileler Türk Kızılay’ının Engelli Okuluna çocuklarını Kızılay’a güvendikleri için gönderiyorlar. Gerçekten Erzincan’da bu hizmeti vermek çok da kolay değil. Erzincan’da insanlarımıza ne gibi yardımlarda bulunabiliriz düşüncesiyle Rehabilitasyon Merkezimizi açtık. Bütün gayretlerimizle Yönetim Kurulumuzla, Öğretmenlerimizle birlikte 2008 yılından bu yana hizmet vermekteyiz” dedi.

Okul ve serginin amacı hakkında konuşan, Erzincan Türk Kızılay  Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Yaşar Tırpan açıklamasında; “Engelli olmak hiç kimsenin tercihi olmadığı gibi toplum olarak tüm insanları olduğu gibi kabullenmek, farklılıklara tahammül edebilmek, insan olma felsefemizin gereğidir. Türk Kızılay Rehabilitasyon Merkezi olarak temel hedefimiz, sorumlu olduğumuz öğrencilerin kendi başlarına hayatlarını devam ettirmeleri ve kendi kendilerine yeter duruma gelmelerini sağlamaktır. Bizler Türk Kızılay Özel Eğitim Merkezi olarak bu önyargıların ve olumsuz tutumların ortadan kalkması için öğrencilerimizi devamlı toplumla bütünleştirmeye çalışmakta ve öğrencilerimizi sosyal ortamlarda normal akranlarıyla bir araya getirmekteyiz. Bunun sonucu olarak ta öğrencilerimizin sosyal aktiviteleri artmakta ve kendilerine olan özgüven duygusu da gelişmektedir. Sevginin, İnancın ve Sabrın' olduğu her yerde tüm engellerin aşılarak emsalsiz başarılar elde edilebileceğini de unutmamalıyız. Bu nedenle kurumumuzda öğrencilerimiz için devam eden sosyal aktivitelere ek olarak Halk Eğitim Merkezimizin de desteği ile kıymetli öğretmen arkadaşlarımızın gayretleri ile el emeği göz nuru olan bu ürünler ortaya çıkarmış bulunmaktayız. Kurumumuz bugün itibariyle geldiği noktada  11 öğretmen 4 fizyoterapist 15 yardımcı personel 2 psikolog olmak üzere 250 öğrenciye hizmet vermektedir. Her geçen gün kendini yenilemekte  Türk Kızılay’ı Çatısı altında olma bilinci ve güvencesiyle daha kaliteli hizmet verme çabası içerisindedir” dedi.  Bir hafta süre ile açık kalacak sergiye Erzincan Halkının yoğun ilgisi dikkat çekti.