Sıkça Sorulan Sorular

Türk Kızılay’ın tarihteki yeri ve önemi nedir?
Tarih 11 Haziran 1868...Bir grup idealist Osmanlı hekimi bir araya gelerek bir dernek kurar… Önce Hilal-i Ahmer Cemiyeti daha sonra ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle “Kızılay” adını alan ülkemizin bu en köklü sivil toplum kuruluşu, o günden bugüne ülkemizdeki ve dünyadaki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmıyor.
Türk Kızılay’ın Görevi Nedir?
Kızılay ihtiyaç anında dayanışmanın, ıstırap anından şefkatin, farklılıklar karşısında hoşgörünün, savaşın en kızgın anından insancıllığın, merhametin, tarafsızlığın ve barışın simgesidir. Türk Kızılay’ın görevi; uluslararası hayır kuruluşu niteliği ile savaşta ve barışta, yararlananlardan hiçbir bedel almadan ve karşılık beklemeden, amacına uygun ve gönüllülük anlayışına göre ürettiği hizmetler ve yaptığı faaliyetlerdir.
Yeniden yapılanan Türk Kızılay’ın afet yönetimindeki son gelişmeler nelerdir?
Bölgesel ve Yerel Afet Müdahale ve Lojistik Merkezleri ile afete hazırlık, afet müdahale ve afet lojistik sistemini, ülke çapında yaygınlaştıran Türk Kızılay, bu ağ ile dünyanın en iyi örgütlenmiş afet sistemlerinden birisine sahiptir. Yurt genelinde hizmet veren tüm haberleşme araçlarında mobil ve Bölge Afet Yönetim Merkezlerinde ise sabit olmak üzere ‘TÜRKSAT Uydu Haberleşme Sistemi’ kurulmuştur. Böylece, Türk Kızılay, Afet Operasyon Merkezi’ndeki modern teknik altyapısı ile ülkemizde ve bölge ülkelerinde meydana gelebilecek bir afet esnasında, kesintisiz haberleşme imkânına kavuşmuştur. Türk Kızılay ulusal ve uluslararası afet müdahale faaliyetlerini Afet Operasyon Merkezi (AFOM) üzerinden yürütür. AFOM kendisine bağlı 9 Bölge ve 25 Yerel olmak üzere toplamda 33 Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi ile hizmet vermektedir.
Türk Kızılay’ın 7 temel ilkesi nedir?
İnsanlık, Ayrım Gözetmemek, Tarafsızlık, Bağımsızlık, Hayır Kurumu Niteliği, Birlik, Evrensellik
Türk Kızılay’ın ülkemizdeki yapılanması nasıldır?
Genel Merkezi Ankara’da bulunan Türk Kızılay, kan merkezleri, afet müdahale merkezleri, 81 ilde bulunan 250’yi aşkın Şube ve 170’i aşkın Temsilcilik ile ülkemizin en yaygın, en etkin ve en güçlü organizasyon yapısına sahip sivil toplum kuruluşudur.
Türk Kızılay afetlerde ne yapar?
Türk Kızılay yurdumuzda ve dünyanın her hangi bir yerinde meydana gelen doğal afetler sonrası, devlet kurumlarına destek görevi görerek afetzedelere, acil barınma ve acil beslenme hizmeti sağlar.
Kan hizmetlerinde Türk Kızılay’ın son dönem çalışmaları nelerdir?
“Güvenli Kan”a büyük önem veren Türk Kızılay, bu nedenle kan merkezlerini yeniden organize etmiş, dünyadaki modern ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de kan hizmetlerinin “Bölgesel Kan Merkezleri” aracılığıyla yürütülmesini sağlamıştır. Türk Kızılay tarafından kan hizmetlerinin standardizasyonu ve toplam kalite yönetiminin oluşturulması için bütün kan merkezlerinde standart projeler hayata geçirilmiştir. Güvenli kan bağışı sağlamak için başlatılan çalışmalar kapsamında, “tam kan” uygulaması terk edilmiş ve kanın bileşenlerine ayrıştırılması için kan merkezleri ve kan istasyonlarında teknik altyapı sağlanmıştır. Tam kan olarak alınan kanın, bileşenlerine ayrılarak kullanılması hem hasta güvenliği hem de verimlilik açısından son derece önem taşımaktadır. Hasta ve hasta yakınlarının kan ihtiyaçlarının doğrudan otomasyon sistemi ile hastanelere ulaştırılarak sağlanmasıyla da, hasta yakınlarının bağışçı aramak zorunda kalmamaları hedeflenmektedir.
Sağlık ve sosyal hizmetlerde Türk Kızılay’ın hizmetleri nelerdir?
Sadece afet dönemlerinde değil yılın 365 günü ihtiyaç sahiplerinin yanında olan Türk Kızılay, sosyal yardımlarını arttırarak devam ettiriyor. Geliştirdiği projeler ile Türk Kızılay, yurtiçi ve yurtdışındaki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına farklı çözümler getiriyor.  Bilgi için 168 Çağrı Merkezimizi arayabilirsiniz.
Türk Kızılay gençlerimize hangi hizmetleri sunuyor?
Kendi olanaklarıyla tatil yapamayan öğrencilerimiz için yurdun çeşitli illerinde “Gençlik ve Sağlık Kampları” açılmaktadır. Ayrıca, gençlerimizi Kızılay gönüllüsü olmaya teşvik edici faaliyetlerde bulunulmakta ve gönüllülerle el ele çalışılmaktadır. Bunun yanı sıra Türk Kızılay, kültür paylaşımı gezileri ve öğrenci yurtları hizmetleriyle de gençlerin yanında olmaya devam edecektir.
Türk Kızılay’a nasıl gönüllü olunur?
Türk Kızılay Şubelerine başvuru yapılarak gönüllü olunabilir.
Türk Kızılay’a nasıl üye olunur?
18 yaşını dolduran her vatandaşımız şubelerimize üyelik başvurusu yapabilir.
Türk Kızılay’a hangi yollardan bağış yapılır?
• Tüm bankaların Türk Kızılay tahsilât menülerinden veya Türk Kızılay 2868 hesap numaralarından; • Tüm PTT İşlem Merkezlerinin 2868 numaralı Türk Kızılay Posta Çeki hesabından; • Tüm GSM operatörleri üzerinden 2868‘e 10 TL değerinde boş mesaj atarak, • 168 Çağrı Merkezinden; • Ülke genelindeki tüm Kızılay Şubelerinden nakdi bağışınızı makbuzla (Şube adreslerimize internet sitemizden ulaşabilirsiniz) yapabilirsiniz.

Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.

Detaylı Bilgi